Výzkum se zabýval tím, jak tyto náhlé změny v životním stylu spotřebitelů ovlivnily produkci odpadů z jídla v domácnostech. V období karantény (březen-duben 2020) byl skupině 1078 italských konzumentů poskytnut online dotazník. Účastníci byli vyzváni, aby odhadli, kolik procent jídla bylo ve skutečnosti zbytečně vyhozeno před a během karantény, a popisovali svoje zvyky v oblasti zacházení s potravinami.

Analýza se soustředila na porovnání údajů o vyhazovaném jídle před a během karantény, což ukázalo, že většina domácností během opatření proti Covid-19 vyhazovala méně jídla než předtím. Pro zkoumání vztahu mezi plýtváním jídlem v obou zkoumaných periodách a dalšími faktory byly použity regresní modely pro zdánlivě nezávislé proměnné.

Výsledky ukázaly, že mladší spotřebitelé a ti, kteří začali častěji využívat efektivnější postupy pro hospodaření s potravinami (například tvorba nákupních seznamů a plánování jídel), výrazně snížili množství vyhozeného jídla během karantény. Navíc problémy s nakupováním potravin, které lidé zažívali během karantény, je vedly k pečlivějšímu plánování a spotřebě, což mělo za následek snížení množství potravinového odpadu.

Celou studii naleznete zde