Jak lze vysvětlit chování spotřebitelů, pokud jde o plýtvání potravinami?
Na tuto výzkumnou otázku se pokusili najít odpověď vědci z univerzit ve Velké Británii, Austrálii a Kataru. Ve své studii si dali za cíl shrnout dosavadní práce o chování spotřebitelů v oblasti plýtvání potravinami, vytvořit komplexní výzkumný model chování v oblasti plýtvání potravinami a empiricky otestovat tento model na datech ze země, která je závislá na dovozu potravin ze zahraničí.
Studie je součástí rozsáhlejšího výzkumného projektu SAFE-Q (Safeguarding Food and Environment in Qatar), jehož cílem je přispět k úsilí o zajištění potravinového zabezpečení v Kataru minimalizací plýtvání při distribuci a spotřebě potravin, a tím zlepšit dopad potravinových řetězců v Kataru na životní prostředí.
Na základě průzkumu mezi přibližně 300 respondenty, kteří v současné době žijí v Kataru, se vědci pokusili vysvětlit chování spotřebitelů v oblasti plýtvání potravinami v této zemi, a specifikovat faktory, které jejich chování ovlivňují.
Dospěli k závěru, že existují významné vztahy mezi plýtváním potravinami a kontextovými faktory, jako jsou motivy, finanční postoje, plánovací postupy, přebytek potravin, sociální vztahy a ramadán. Potravinový odpad, který vzniká z různých příčin, znamená, že by se mělo více potravin dostat přes dodavatelské řetězce až do domácností spotřebitelů. Změna stravovacích návyků v určitých ročních obdobích a přebytek potravin mají velký vliv na chování v oblasti plýtvání potravinami.
Vědci doporučují, aby se budoucí výzkum zaměřil spíše na měření míry plýtvání než na použití sebehodnotící škály, kterou použili ve svém výzkumu oni. Další studie se navíc mohou zaměřit na jiné země v regionu, které mají podobné podmínky z hlediska klimatu, závislosti na potravinách a sociokulturních aspektů.
Celou studii najdete zde.